HOLIDAYS CROATIA - URLAUB KROATIEN - CHORWACJA NOCLEGI - FERIENWOHNUNG, FEWO - CROATIA APARTMENTS - CROATIA VACATION - CROATIA ACCOMMODATION - APARTMANI HRVATSKA - APARTMÁNY CHORVATSKO - APARTMANOK   HORVÁTORSZÁG - NOVI VINODOLSKI - KVARNER BUCHT - VAKANTIE KROATIË - APPARTEMENTEN KROATIË
posebna ponuda
banner
novi vinodolski
startowa o miescie apartament 1 apartament 2 apartament 3 tabela rezerwacja kontakt

Novi Vinodolski

pl
crkva novi vinodolski luka novi vinodolski plaza novi vinodolski

NOVI VINODOLSKI

Malownicze miasteczko na brzegach kanału Velebit w południowo-wschodniej części doliny Vinodol. Składa się z starej części na pagórku i części nowej z wybrzeżną promenadą, ośrodkami turytycznymi i z wielką ilością turystycznych domów noclegowych. Miasto ma olbrzymią tradycję ruchu turystyczneho i obfitą historię kulturalną. Pierwszy ośrodek do kąpieli został zbudowany tu w roku 1878, a dziś zrekonstruowany hotel Liszanj postawiono o kilka lat później.

Pierwsze wzmianki o osadzie jako politycznym centrze księstwa Vinodol pochodzą z r. 1288, kiedy v zamku księstwa franków istniał znany Vinodolski ustrój, pierwszy słowiański kodeks oraz ważny zabytek chorwackiego zakonu. Popisane były w spisach głagolitycznych. W roku 1988 został temu dokumentowi zbudowany pomnik na środkowym rynku. Zanim zbudowano port w roku 1868, ekonomiczne czynności odbywały się większością w głębi lądu. Fortyfikacja z 13. stulecia z kościołem jest hisorycznym jądrem teraźniejszego miasta. Zawiera muzeum etnografii. Kościół Św. Filipa i Św. Jakov wzniknął w roku 1520, później został zrekonstuowany.

Statki mogą zarzucić kotwicę przy molu lub tamy nabrzeżnej w głębokości około 3 m. Również jest możliwość ucumowania w kierunku nabrzeża w południowej części portu. Nabrzeże nie jest do końca chronione przed zachodnimi czy północno-zachodnimi wiatrami burznymi. Kiedy wieje bora i wiatry południowe, morze staje się bardzo spokojne. Do wyposażenia portu należy dźwig oraz rampa spustowa łódek. Novi Vidolski jest często punktem wyjściowym dla łódek przywiezionych samochodem.

novi vinodolski novi vinodolski
stari grad novi vinodolski pogled na otok krk